+421 910 144 222

Urgentné prípady

Ordinujeme od 7:30

Zobraziť otváracie hodiny

info@samdent.sk

Objednajte sa

Výplne koreňových kanálikov

Výplň koreňových kanálikov, odborne nazývané endodontické ošetrenie, lieči ochorenia zubnej drene. Tie sú najčastejšie spôsobené následkami zubného kazu, úrazom, prípadne ochoreniami parodontu.

V prípade, ak sa zubný kaz dostane do tesnej blízkosti zubnej drene, mäkkého tkaniva v ktorom sú uložené krvné a lymfatické cievy a nervy, baktérie zo zubného kazu preniknú do vnútra zubnej drene a spôsobia v nej akútny zápal, ktorý sa prejaví silnou bolesťou zuba na studené ale aj teplé podnety. Nakoľko zubná dreň nemá schopnosť obrany, toxíny produkované baktériami spôsobia, že daný zub nekrotizuje (odumrie). Baktérie obsiahnuté v odumretej zubnej dreni sa cez koreňový kanálik vedia dostať do okolia zuba, tam poškodiť kostné lôžko a spôsobiť chronický zápal, ktorý sa prostredníctvom krvného riečiska môže šíriť ďalej a negatívne ovplyvniť celkový zdravotný stav pacienta. 

Jediným možným riešením, ako takýto zub ošetriť a predísť tým jeho extrakcii je ošetrenie koreňových kanálikov. Jedná sa o technicky a časovo náročné ošetrenie a spočíva v:

  1. podaní anestézie, ktorá znecitliví daný zub a jeho okolie a zabezpečí bezbolestné ošetrenie
  2. izolácii zuba prostredníctvom koferdamovej blany. Takáto izolácia znemožní opakovanej infekcii koreňového kanálika baktériami z ústnej dutiny, ktoré sú prítomné napríklad v slinách a takisto zabezpečí, aby sa výplachové roztoky nedostali do úst pacienta. 
  3. nasleduje odstránenie zubného kazu a infikovanej zubnej drene z korunkovej časti zuba ako aj z jeho koreňov. V závislosti od daného zuba a jeho anatómie sa môže jednať o 1 až 4 koreňové kanáliky (v ojedinelých prípadoch aj väčším počtom).
  4. koreňové kanáliky je potrebné dostatočne rozšíriť a prepláchnuť dezinfekčnými roztokmi, ktoré zbavia koreňové kanáliky baktérií a zbytkov zubnej drene.
  5. v prípade, že sa nám podarí koreňové kanáliky spriechodniť, prečistiť a vysušiť môžeme pristúpiť k ich plneniu a následnej dostavbe zuba. 

Aby bolo ošetrenie vykonané čo najkvalitnejšie, počas celého výkonu používame zväčšenie pomocou dentálneho operačného mikroskopu. Objednať na vyšetrenie

Stomatologická ambulancia SamDent

Ak sa chcete objednať na vyšetrenie alebo hľadáte svojho nového zubného lekára, napíšte nám alebo sa objednajte telefonicky. 

Otváracie hodiny

Pondelok: 7:30 – 15:30
Utorok: 7:30 – 18:30
Streda: 7:30 – 18:30
Štrvrtok: 7:30 – 18:30
Piatok: 7:30 – 14:30
Sobota: zatvorené
Nedeľa: zatvorené